Mestské kultúrne a osvetové stredisko Snina
Mestské kultúrne
a osvetové stredisko

Vernisáž výstavy JANA BERCELOVÁ: HOBBY A ZÁHRADA

Kedy: 18. 8. 2022 18:00

Kde: Kaštieľ Snina

bea

Jana Bercelová

HOBBY A ZÁHRADA/
tragédie s příchutí romantiky

Inštalácia obsahuje staršie aj nové plastiky, grafiky, nepoužívaný a nájdený materiál, ready made objekty, umenie iných autorov, skice a poznámky.

Typ akcie: ostatné (akcie pre celú rodinu)

Prísna estetika nevyhnutnosti z výstavy At the end of the day/Píšem Vám z ďalekej krajiny (Humenné, 2022), sa prehupla do DIY estetiky, ktorá disponuje slobodou domáceho projektu, a zároveň je náchylná na neladiace kombinácie, či dočasné riešenia.

 

Autorka vníma túto inštaláciu ako zámernú, nepoužíva metódu chaosu, či náhody. Objekty/veci sú nádobami významov a podľa toho ich komponuje do celkového vyznenia, pocitu výstavy, akéhosi filmu. Je výpoveďou o životnom štádiu, v ktorom sa autorka nachádza.

 

Uvažuje nad japonským princípom wabi-sabi, ktorý hovorí o pominuteľnosti a nedokonalosti a považuje ich za hodnotu v umeleckej produkcii.

 

S rastúcim zmyslom pre ukotvenie v priestore, jeho opateru, kontinuitu, a čas v ňom strávený, sa zvyšuje aj autorkina vnímavosť, či podráždenosť z nevkusu, gýča, smrti v hmote.

 

Tá podľa nej nikam neodchádza a ona ju tiež neopúšťa.

 

Je to podľa nej večný spoločník, a preto rozmýšľa nad stratégiami: „možno ho pozvať na kávu a priateliť sa, dúfajúc, že jej wabi sabi sa zmieša s jeho wabi sabi, až kým sa na záhrade neobjaví sádrový bocian.

 

Záhrada je pre ňu sídlom času, pominuteľnosti, zmeny. Niektoré kúty odpočívajú, tam všetko zarastie burinou, inde zbierame plody a na inom mieste sa rozhodneme položiť si stoličku.

Záhrada je ako film. Plynie. Tvary, farby a štruktúry sa menia, slnku je vystavená stále iná časť, môžeme si vybrať, ktorá sa nám páči.

 

Autorka skúša umenie ako hobby, ktoré je zbavené tlaku kontextualizácií, konfrontácie či neustálej seba/reflexie, ako slobodné vyjadrenie sa v tvorbe, úprave jej životného prostredia, prípadne príbytku, podľa vlastných kritérií a potrieb, ale aj schopností a skúseností. Tento ‘no filter’ prístup osobne považuje za vzrušujúci a riskantný, ale… snad tu netřeba dodávat, ze to může skončit totální katastrofou

 

 

 

Jana Bercelová (1978Humenné),

BA štúdium v sochárskom ateliéri na Slade School of Fine Art/UCL v Londýne ukončila v roku 2015. Venuje sa soche, grafike, filmu a kurátorským projektom. Od roku 2019 je tiež dramaturgičkou kultúrno-komunitného centra NERV Platforma v Humennom a pôsobí aj ako pedagóg na Súkromnej základnej umeleckej škole Via Arto v Humennom.

Ďalšie informácie

Adresa miesta konania

Kaštieľ Snina, Kpt.Nálepku 71, Snina, 06901

Organizátor

Mestské kultúrne a osvetové stredisko Snina
Dátum vloženia: 9. 8. 2022 7:53
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 8. 2022 9:37
Autor: Správca Webu